+420 530330631 Po-Pá 7:00 - 16:30
0 ks 0,00 €
Úvod Poradňa Vernostný program Obchodné podmienky Články o zdraví Kontakt
Registrácia Prihlásenie
Vernostný program
Kategória vaše ťažkosti
akčná ponuka

Kašeľ

Kašeľ, vznik kašľa, jeho delenie, liečba a prevencia kašľa

Čo je kašeľ

Kašeľ je obranný reflex vyvolaný mechanickým alebo chemickým podráždením nervových zakončení pre kašeľ. Vykašliavanie je odstraňovanie obsahu z dýchacích ciest. Kašeľ je najčastejším príznakom ochorenia dýchacieho ústrojenstva.

Kašeľ rozdeľujeme na niekoľko druhov, z ktorých každý si vyžaduje svoj druh liečby -
akútne, akútne zhoršenie chronického kašľa, chronický kašeľ záchvatovitý, sezónny, permanentný, suchý, dráždivý s minimálnou expektoráciou, produktívny

Akútny kašeľ

Jeho príčinou je akútna infekcia horných a dolných dýchacích ciest, vdýchnutie cudzieho telesa, inhalácia dráždivých látok, atď

Chronický kašeľ

Jeho príčinou môže byť chronická bronchitída, syndróm zadnej nádchy, kašeľ po infekcii, kašeľ ako prejav alergického ochorenia dýchacích ciest, nežiaduce účinky liekov (liek vymeniť, ak je náhrada), astma …

Liečba kašľa

sú lieky, ktoré uľahčujú odstránenie sekrétov z dýchacích ciest. Sú určené na liečbu produktívneho kašľa alebo keď je to „nalepené a nejde to von“.

Delia sa na mukolytiká (riedia hlien, ale nezvyšujú jeho množstvo) a na sekretomotoriká (zvyšujú produkciu hlienu a jeho transport) avšak hranica medzi nimi sa zastiera a niektoré liečivá majú obaja účinky naraz.

Mukolytiká znižujú viskozitu spúta (skvapalňujú hlien) a skvapalňujú bronchiálny sekrét – „kašlem, ale je to tam nalepené a nemôžem to odkašľať“).

Mucosolvan
Bromhexin

Tie najnovšie majú tiež antioxidačné a imunomodulačné účinky.

Sekretomotoriká zvyšujú aktivitu riasiniek a tým transport spúta (hlienu) von z úst – „kašlem a odkašlem vždycky“. Dávkujú sa najneskôr o 17 hodine.

Sinupret

sú lieky na tlmenie dráždivého kašľa (teda kašľa suchého, bez odkašliavanie, „kašlem, mám záchvaty kašľa a nie je čo odkašľať“). Nedávať pri viaznucom odkašliavaniu. (Je to tam nalepené, ale nechce to von – v tomto prípade nedávame antitusiká !!)

Ako liečivé látky sú k dostaniu dextrometorfán – Robitussin,

butamirát – Sinecod,

dropropizín – Ditustat

Ďalšie články …»

Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými ťažkosťami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článkov.


získaj 10 000 kreditov Nechcem zľavu na nákup, radšej si priplatím.