+420 530330631 Po-Pá 7:00 - 16:30
0 ks 0,00 €
Úvod Poradňa Vernostný program Obchodné podmienky Články o zdraví Kontakt
Registrácia Prihlásenie
Vernostný program
Kategória vaše ťažkosti
akčná ponuka

Meranie krvného tlaku

Pravidlá merania krvného tlaku, najpoužívanejšie tonometre.

Krvný tlak, správne meranie a vyhodnotenie tlaku

Čo je pulz, systola a diastola?

Srdce pumpuje krv; žilami je naberaná a tepnami rozvádzaná do celého tela. V srdci sú jednosmerné ventily – chlopne.

Rozdiel tlakov medzi systolou a diastolou sa prenáša na tepny a tým je srdcová akcia merateľná (pulz) na všetkých hmatateľných tepnách, najlepšie na palcovej strane zápästia. Krvný tlak je vyjadrený dvoma hodnotami: systolický tlak (vyššia hodnota) a diastolický tlak (nižšia hodnota).

Tipy a rozdiely medzi tonometrami

Na trhu je veľký výber prístrojov na meranie tlaku krvi – tonometre. Pôvodné tonometre boli ortuťové – tlak krvi sa meral vytlačenou výškou stĺpca ortuti. Jednotkou merania krvného tlaku je „mm Hg“ (milimetre ortuťového stlpca); dodnes používaná u modernejších digitálních tonometrov.

Existujú tri základné tipy tonometrov:

Omron M6 – digitalní tonometr pažní

Tensoval – digitalní tonometr pažní

PIC – digitalní tonometr zápěstní

Rozdiely medzi jednotlivými prístrojmi sú cenové, vzhľadové, s displejom alebo ručičkou, s ručným alebo elektrickým kompresorom a pod.

Kolísanie krvného tlaku je u zdravého človeka normálne. Mnoho ľudí vlastní tonometer a často sa čuduje nad rozdielmi v nameraných hodnotách a preto si myslia, že ich prístroj je poruchový alebo nekvalitný. Za normálne sa u zdravého mladého človeka považuje hodnota okolo 120/80 mmHg, ktorá môže kolísať medzi 100/50 až 180/100 mmHg.

Dočasné zvýšenie krvného tlaku je spôsobené

Krátkodobo nízku hodnotu krvného tlaku namerá zdravý človek v kľude, v pohode, dobre naladený. Nervovo labilný človek si môže v súvislosti s nejakou spomienkou alebo predstavou spôsobiť nadmerný pokles tlaku s následným kolapsom.

Podmienky správneho merania krvného tlaku

Čidlo tonometra považuje všetky tlakové zmeny prenesené na končatinu za pulzáciu tepny. Aby namerané hodnoty odpovedali skutočnému stavu organizmu musí meraný človek dodržať určité podmienky:

Nedodržanie podmienok vyžaduje opakované meranie a to na rovnakej končatine. Z dôvodu rôzneho odstupu pažných tepní od srdcovej tepny býva tlak na pravej a ľavej paži rôzny.

Vysoký krvný tlak – hypertenzia

Nízky krvný tlak – hypotenzia

O hypotenzii hovoríme vtedy ak dotyčného obťažuje svojími prejavmi (sklon k omdlievaniu a točenie havy). Namerané hodnoty môžu byť aj pod 100/50 mmHg. Existujú lieky na zvýšenie tlaku, väčšinou však postačí pitie silného kvalitného čaju, kávy, kofeinových nápojov.

Ďalšie články …»

Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými ťažkosťami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článkov.


získaj 10 000 kreditov Nechcem zľavu na nákup, radšej si priplatím.