0 ks 0,00 €
Úvod Poradňa Vernostný program Obchodné podmienky Články o zdraví Kontakt
Registrácia Prihlásenie
Vernostný program
Kategória vaše ťažkosti
akčná ponuka

Druhy opaľovacích krémov

Opaľovacie krémy, ich rozdelenie na základe ochranných faktorov a odolnosti voči svetlu, teplu a vode.

Časté otázky kladené pri výbere opaľovacích krémov

To sú otázky, s ktorými sa na nás často obracajú pacienti pri výbere vhodnej opaľovacej kozmetiky. Každému vyhovuje iný opaľovací prostriedok v závislosti na type pleti. Všeobecne však môžeme opaľovaciu kozmetiku vyberať podľa základných vlastností prípravku:

Ochranný faktor (SPF)

Ide o ochranu proti UVB lúčom. Výšku faktora treba vyberať s ohľadom na svoj fototyp, zdravotný stav (napríklad alergia), stav pokožky, podľa miesta a ročnej doby použitia prípravku. Pri kožných problémoch zvoľte najvyšší ochranný faktor.

Ochrana proti UVA žiareniu

Zistite si na obale výrobku, či obsahuje UVA filtre. Najspoľahlivejšie proti UVA žiareniu účinkuje ten prípravok, ktorý uvádza, že výrobok spĺňa požiadavky Austrálskej normy. Táto svetovo uznávaná norma je najprísnejšia, prípravok musí filtrovať 90 a viac percent UVA žiarenia.

Výber filtrov

Sledujte, aké ochranné filtre krém obsahuje. Popri čisto chemických to môžu byť fyzikálne, lipozomálne alebo rôzne kombinované.

Najúčinnejšou ochranou proti UV žiareniu je kombinácia UVA a UVB filtrov ( tzv. širokospektrálna ochrana) v kombinácii s antioxidantami, ktoré neutralizujú voľné radikály.

Odolnosť voči svetlu

Prípravok musí byť fotostabilný, čo znamená, že sa filtre na slnku nesmú rozpadávať, musia byť spoľahlivé a po celú dobu účinné.(Pokiaľ je na prípravku napísané, že je nutné napr. každé dve hodiny pokožku krémom dotierať, môže to svedčiť o tom, že sú filtre nestabilné a rozpadajú sa.)

Odolnosť voči teplu

Prípravok musí byť zároveň termostabilný. Ak ostane dlhšiu dobu v teple, napríklad za oknom auta, v piesku na pláži, nesmú sa filtre rozpadnúť. (Na obale by malo byť uvedené, či je výrobok termostabilný.)

Odolnosť voči vode

Prípravok by mal byť odolný voči vode. Počítajte však s tým, že po dlhšom kúpaní alebo použití mydla je dôležité sa opäť natrieť.

Ďalšie články …»

Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými ťažkosťami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článkov.


získaj 10 000 kreditov Nechcem zľavu na nákup, radšej si priplatím.