Meranie krvného tlaku

Krvný tlak, správne meranie a vyhodnotenie tlaku

Čo je pulz, systola a diastola?

Srdce pumpuje krv; žilami je naberaná a tepnami rozvádzaná do celého tela. V srdci sú jednosmerné ventily – chlopne.

 • pri stiahnutí komory (systola) je krv vypudená cez chlopne jedným smerom – do tepny
 • pri uvoľnení srdečných dutín (diastola) sa priechodnosť chlopní vymení. Krv je nasávana z opačného smeru – zo žily

Rozdiel tlakov medzi systolou a diastolou sa prenáša na tepny a tým je srdcová akcia merateľná (pulz) na všetkých hmatateľných tepnách, najlepšie na palcovej strane zápästia. Krvný tlak je vyjadrený dvoma hodnotami: systolický tlak (vyššia hodnota) a diastolický tlak (nižšia hodnota).

Tipy a rozdiely medzi tonometrami

Na trhu je veľký výber prístrojov na meranie tlaku krvi – tonometre. Pôvodné tonometre boli ortuťové – tlak krvi sa meral vytlačenou výškou stĺpca ortuti. Jednotkou merania krvného tlaku je „mm Hg“ (milimetre ortuťového stlpca); dodnes používaná u modernejších digitálních tonometrov.

Existujú tri základné tipy tonometrov:

 • ortuťový tonometer
 • digitálny tonometer s manžetou na pažu

Omron M6 – digitalní tonometr pažní

Tensoval – digitalní tonometr pažní

 • digitálny tonometer s manžetou na zápästie

PIC – digitalní tonometr zápěstní

Rozdiely medzi jednotlivými prístrojmi sú cenové, vzhľadové, s displejom alebo ručičkou, s ručným alebo elektrickým kompresorom a pod.

Kolísanie krvného tlaku je u zdravého človeka normálne. Mnoho ľudí vlastní tonometer a často sa čuduje nad rozdielmi v nameraných hodnotách a preto si myslia, že ich prístroj je poruchový alebo nekvalitný. Za normálne sa u zdravého mladého človeka považuje hodnota okolo 120/80 mmHg, ktorá môže kolísať medzi 100/50 až 180/100 mmHg.

Dočasné zvýšenie krvného tlaku je spôsobené

 • okamžitým dopytom organizmu po živinách a kyslíku
 • potrebou odviesť splodiny látkovej výmeny (zo svalov po námahe)
 • v súvislosti s psychikou (strach, hnev, rozčúlenie, vzrušenie)

Krátkodobo nízku hodnotu krvného tlaku namerá zdravý človek v kľude, v pohode, dobre naladený. Nervovo labilný človek si môže v súvislosti s nejakou spomienkou alebo predstavou spôsobiť nadmerný pokles tlaku s následným kolapsom.

Podmienky správneho merania krvného tlaku

Čidlo tonometra považuje všetky tlakové zmeny prenesené na končatinu za pulzáciu tepny. Aby namerané hodnoty odpovedali skutočnému stavu organizmu musí meraný človek dodržať určité podmienky:

 • sedí kľudne a nečinne (nehovorí, nekašle, nesmrká, nekýcha, nepije, neje a pod.)
 • pravidelne a kľudne dýcha
 • tonometer je v rovnakej výške ako manžeta

Nedodržanie podmienok vyžaduje opakované meranie a to na rovnakej končatine. Z dôvodu rôzneho odstupu pažných tepní od srdcovej tepny býva tlak na pravej a ľavej paži rôzny.

Vysoký krvný tlak – hypertenzia

 • Zhruba platí, že systolická hodnota býva toľko nad 100, koľko je človeku rokov. 30-ročný máva 130, 40-ročný 140, 70-ročný 150. Táto hodnota sa mení behom života, behom dňa aj behom okamžiku. Až opakovaná vyššia hodnota môže znamenať hypertenziu a vyžaduje poradu s lekárom.
 • Diastolická hodnota musí byť vždy menšia ako 100 mmHg. Ak je vyššia, jedná sa o hypertenziu a návšteva lekára je nutná. Existuje niekoľko typov liekov na zníženie krvného tlaku. Prvým a účinným krokom v liečbe je zníženie príjmu soli.

Nízky krvný tlak – hypotenzia

O hypotenzii hovoríme vtedy ak dotyčného obťažuje svojími prejavmi (sklon k omdlievaniu a točenie havy). Namerané hodnoty môžu byť aj pod 100/50 mmHg. Existujú lieky na zvýšenie tlaku, väčšinou však postačí pitie silného kvalitného čaju, kávy, kofeinových nápojov.

Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými problémami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článku

Zapojte sa do nášho vernostného programu