Upozornenie! Z technických dôvodov budeme vaše objednávky expedovať s 3-4 denným oneskorením. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie. Ďakujeme za pochopenie.

Koenzým Q10

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 je látkou podobnou vitamínom. Je veľmi prospešný pre zdravé fungovanie ľudského tela. Nachádza sa v potravinách, ale je aj vytváraný v ľudskom tele. Koenzým Q10 pomáha k vytváraniu energie v organizme a zároveň napomáha pri jeho obrane.

Zjednodušene sa dá povedať, že koenzým Q10 funguje ako turbína v elektrárni, ktorá napomáha zbierať energiu a meniť na energiu, ktorú telo dokáže využiť. Vďaka tejto premene môže naše telo využívať energiu obsiahnutú v potrave. 95% požiadavkou nášho organizmu na energiu je premenené pomocou Q10. Najvyšší obsah koenzýmu Q10 je v orgánoch, ktoré majú najvyššie energetické nároky, t.j. srdce, pečeň, pľúca.

Ďalšou funkciou Q10 je ochrana naších buniek pred neblahým pôsobením voľných radikálov. V dnešnej dobe vďaka vysokému psychickému a fyzickému zaťaženiu organizmu, rovnako ako vďaka nekvalitným stravovacím návykom a životnému štýlu sme pod neustálym vplyvom voľných radikálov. Q10 neutralizuje a tým bráni ich škodlivému účinku na bunkovú stenu.

Čím je spôsobený nedostatok koenzýmu Q10?

Zdravý a silný organizmus dokáže sám vyprodukovať dostatočné množstvo Q10, avšak vekom a vplyvom ochorení táto sebestačnosť už neplatí. Úbytok koenzýmu Q10 ovplyvňuje tiež stres, fajčenie a niektoré ochorenia, preto sa doporučuje predísť nedostatku Q10 pomocou doplnkov stravy.

Počas suplementácie sú bunky dostatočne zásobované energiou a chránené pred pôsobením toxických voľných radikálov. Je tiež spomalený proces ich starnutia.

Ako môžem príjem Q10 ovplyvniť?

Vďaka prirodzenej potrave dostávame do tela denne 3–10 mg Q10. Príklad potravín s prirodzene vysokým obsahom Q10:

  • sardinky
  • hovädzie mäso
  • brokolica
  • olivový olej

V ktorých prípadoch je vhodné užívať Q10?

Pre výkonné a zdravé srdce

Pri nedostatočnom prekrvení srdcového svalu, pri rekonvalescencii, po operáciach…

Pri problémoch s ďasnami

Podporuje regeneráciu ďasien a prispieva k hojeniu, znižuje krvácavosť ďasien.

Pri namáhavej práci, únave a strese

Koenzým Q10 sa úspešne uplatňuje pri stavoch chronickej únavy, slabosti, úbytku síl – hlavne vo vyššom veku.

Pri športoch

Šport znamená pre organizmus zvýšenú potrebu koenzýmu Q10 v svalových vláknach. Užívaním koenzýmu Q10 pomôžete organizmu zvýšenú potrebu doplniť.

Pri užívaní koenzýmu Q10 treba mať na pamäti, že pokiaľ má plniť zvolený doplnok stravy svoj účel, je treba ho podávať dlhodobejšie, zvoliť vhodnú liekovú formu a s dostatočným obsahom Q10.

Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými problémami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článku

Zapojte sa do nášho vernostného programu