Kožné alergie

Kožná alergia sa prejavuje podráždením pokožky, začervenaním, svrbením, opuchom alebo pálením. Okrem toho sa môžu objaviť aj pupienky alebo väčšie podliate pľuzgieriky. V niektorých prípadoch, napríklad pri alergii na včelie bodnutie, sa reakcia neobmedzuje na lokálne pôsobenie, ale môže mať celkové účinky, nezriedka vyžadujúce lekársku pomoc. Lokálne problémy možno riešiť napríklad pomocou upokojujúcich gélov, ale aj celkovo pôsobiacich liekov. Často používaným prípravkom je Fenistil.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Kožné alergie

sú reakcie imunitného systému na styk s určitými látkami, ktoré sú normálne neškodné. Keď telo nesprávne interpretuje niektoré látky ako nebezpečné, spustí imunitnú reakciu, ktorá sa prejavuje na koži.

 

Existuje niekoľko typov kožných alergií, medzi najčastejšie patria:

  • Kontaktná dermatitída: Táto alergická reakcia sa objavuje na mieste priameho kontaktu s alergénom, napríklad určitými kozmetickými produktmi, chemikáliami, kovmi (nikel) alebo rastlinami.
  • Alergická vyrážka: To je všeobecný termín pre vyrážky spôsobené alergiou na potraviny, lieky alebo iné látky. Vyrážka sa môže prejavovať ako žihľavka (svrbivé červené škvrny) alebo ekzém (suchá, zápalová koža).
  • Urtikária (žihľavka): Toto je akútny kožný stav charakterizovaný svrbivými výduťami na koži, ktoré sa rýchlo menia veľkosťou a tvarom. Môže byť spôsobená alergiou alebo inými faktormi, ako sú infekcie alebo stres.
  • Angioedém: Táto reakcia podobne ako urtikária spôsobuje opuchy, ale ovplyvňuje hlbšie vrstvy kože a sliznice. Najčastejšie postihuje tvár, ruky, nohy a genitálie.

 

Príznaky kožnej alergie sa môžu líšiť od miernych až po závažné, vrátane svrbenia, začervenania, opuchov, suchej a lúpajúcej sa kože alebo vyrážok. V prípade vážnych alergických reakcií môže byť potrebná okamžitá lekárska starostlivosť, pretože môže dôjsť k anafylaktickému šoku, čo je život ohrozujúci stav.

 

Pokiaľ máte podozrenie na kožnú alergiu, je dôležité navštíviť lekára alebo kožného špecialistu (dermatológa). Špecialista vám môže pomôcť identifikovať konkrétny alergén a odporučiť liečbu, ktorá môže zahŕňať antihistaminiká, kortikosteroidy alebo emolienty na liečbu svrbenia a zápalu.

 

Je tiež dôležité minimalizovať kontakt s alergénmi, o ktorých viete, že vám spôsobujú reakcie. Ak ste neidentifikovali zdroj vašej alergie, lekár vám môže odporučiť alergické testy, aby sa zistili presné alergény, ktorým ste citliví.

Zapojte sa do nášho vernostného programu