Lieky na hojenie rán

Hojenie rán patrí k bežným samoregeneračným procesom. V niektorých situáciách sa snažíme hojenie rán urýchliť alebo uľahčiť, poprípade minimalizujeme vznik jaziev alebo ich negatívne vlastnosti. Trendom v hojení rán je vlhké hojenie, ktoré až o 40% znižuje dĺžku liečby.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Rôzne typy rán podľa príčiny vzniku

 

Akútne rany:

 

  • Popáleniny: Spôsobené vystavením kože vysokým teplotám, ako sú teplo, oheň, horúce kvapaliny, alebo chemické látky.
  • Bodné rany: Spôsobené preniknutím ostrého predmetu, ako sú nože alebo ihly.
  • Strelné rany: Spôsobené strelnými zbraňami.
  • Trhové, rezné rany a odreniny: Spôsobené mechanickou traumou, napríklad pády, úrazy alebo nehody.
  • Pooperačné rany: Rany po operáciách.

Chronické rany

 

  • Vredy predkolenia: Spôsobené obvykle poruchami krvného obehu v dolných končatinách.
  • Vredy na diabetickej nohe: Vznikajú u diabetikov kvôli porušeniu nervového systému alebo ciev v nohách.
  • Preležaniny (dekubity): Vznikajú tlakom na kožu u chorých alebo imobilných pacientov, ktorí dlhodobo ležia alebo sedia.
  • Rany v onkológii: Tvorba rán u pacientov s nádorovými ochoreniami.

Okrem akútnych a chronických rán môžu rôzne ochorenia kože taktiež prispieť k tvorbe rán. Napríklad koža s narušenou výživou, suchá a tenká koža má zvýšenú náchylnosť k tvorbe rán. Správna starostlivosť o rany, bez ohľadu na ich typ, je dôležitá pre zabránenie komplikáciám a zabezpečenie čo najrýchlejšieho a efektívneho hojenia.

 

Vlhké hojenie rán

(tiež nazývané vlhká liečba rán) je moderný prístup k starostlivosti o rany, ktorý sa líši od tradičného prístupu suchého obväzovania. Tento spôsob liečby rán bol vyvinutý na základe vedeckých poznatkov a ukázal sa ako účinnejší pri hojení rán. Pri vlhkom hojení rán sa rana udržuje v optimálnom vlhkom prostredí, čo podporuje rýchlejšie hojenie a redukciu rizika infekcie.

Niektoré z výhod vlhkého hojenia rán zahŕňajú: Rýchlejšie hojenie: Vlhké prostredie podporuje bunkovú migráciu a množenie, čo vedie k rýchlejšej tvorbe nového tkaniva a hojeniu rany. Redukcia tvorby jazvy: Vlhké prostredie môže minimalizovať tvorbu hrubej jazvy a podporuje vytváranie jemnejšieho a pružnejšieho tkaniva. Prevencia infekcie: Vlhké prostredie zabraňuje vysychaniu rany, čo zase znižuje riziko infekcie. Zníženie bolesti: Niektoré typy vlhkých obväzov môžu tiež pomáhať znižovať bolesť spojenú s liečením rán. Vlhké hojenie rán môže byť dosiahnuté rôznymi spôsobmi. Jednou z možností je použitie špeciálnych vlhkých obväzov, ktoré udržujú optimálnu vlhkosť rany. Ďalšou možnosťou je použitie hydrogélov alebo hydrokoloidných prípravkov, ktoré tiež podporujú vlhké prostredie. Je však dôležité zdôrazniť, že nie každá rana vyžaduje vlhké hojenie. Pri niektorých typoch rán môže byť suchý obväz naďalej vhodnejší. Ak máte ranu, je najlepšie konzultovať s lekárom alebo odborníkom, ktorý vám odporučí najvhodnejšiu metódu liečby v závislosti od konkrétnej situácie.

Zapojte sa do nášho vernostného programu