Lieky na kožné mykózy

Kožné mykózy sa najčastejšie prenáša kontaktom s nakazenou osobou, poprípade infikovaným predmetmi a prostredím. Najčastejšie sa preto objavujú na nohách, medzi prstami a na nechtoch, ale vyskytovať sa môžu aj kdekoľvek inde na tele. Komplikovanejšie prípady rieši lekár aj vnútorne používanými preparátmi. V ostatných prípadoch sú liekom voľby lokálne antimykotiká vo forme krémov, kvapiek poprípade sprejov, napríklad Exoderil alebo Canesten.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Mykózy sú ochorenia spôsobené infekciou hubami, ktoré môžu postihovať rôzne časti tela, vrátane kože, nechtov, vlasov a slizníc. Plesne sa delia na tri hlavné skupiny: dermatofyty, kvasinky a huby tvoriace mycélia (mikromycety).

 

  • Dermatofyty sú skupinou húb, ktoré sú špecializované na infekcie kože, vlasov a nechtov. Sú to prirodzení patogéni u zvierat, a pokiaľ sa dostanú do kontaktu s človekom, môžu vyvolať dermatofytózy (tinea). Medzi najbežnejšie rody dermatofytov patrí Trichophyton, Epidermophyton a Microsporum.
  • Kvasinky sú jednobunkové huby, ktoré môžu byť súčasťou bežnej mikroflóry nášho tela. Avšak pokiaľ dôjde k narušeniu rovnováhy (napr. oslabením imunitného systému alebo užívaním antibiotík), kvasinky sa môžu nekontrolovane množiť a spôsobiť mykózy. Príkladom kvasiniek spôsobujúcich infekcie u ľudí je Candida albicans.
  • Huby tvoriace mycélia (mikromycety) sú rozmanitou skupinou húb, ktoré tvoria vláknitý stielkový systém zvaný mycélium. Patria sem napríklad huby rodu Aspergillus alebo Penicillium, ktoré sa často vyskytujú v pôde, rastlinách alebo potravinách. Niektoré z nich môžu spôsobiť mykózy u oslabených jedincov alebo ľudí s precitlivenosťou na tieto mikroorganizmy.

 

Mykózy sa môžu šíriť priamym kontaktom s infikovanými osobami alebo zvieratami, alebo nepriamo prostredníctvom kontaminovaných predmetov a povrchov. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku mykóz, ako je oslabenie imunitného systému, vlhké prostredie (ideálne pre rast húb), nedostatočná hygiena alebo narušenie ochranných bariér kože.

 

Prevencia mykóz zahŕňa udržiavanie osobnej hygieny, vyhýbanie sa zdieľaniu osobných vecí s infikovanými jedincami, nosenie vhodnej obuvi na verejných miestach (napr. bazény, telocvične), a u osôb s oslabeným imunitným systémom je dôležité sledovať a liečiť akékoľvek podozrivé kožné zmeny.

Zapojte sa do nášho vernostného programu