Upozornenie! Z technických dôvodov budeme vaše objednávky expedovať s 3-4 denným oneskorením. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie. Ďakujeme za pochopenie.

Lieky na pamäť

Pamäť slúži na uchovávanie, ale aj vyvolávanie informácií. S postupom veku sa obvykle jej fungovanie zhoršuje, avšak podporiť sústredenie a pamäť niekedy chcú aj mladí ľudia, najmä ak sa učia na nejakú skúšku. Medzi populárne cesty patrí používanie extraktu Ginkga, ktorý obsahuje napríklad Gingio.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Ľudský mozog je neuveriteľne komplikovaný orgán. Všetko, čo človek vidí, počuje, cíti alebo inak vníma prechádza nervovými vláknami do mozgu, kde sa informácia následne spracuje. Dodnes nevieme, ako presne funguje každý jeden proces, ktorý v mozgu prebieha. Pomerne veľkou neznámou je stále aj pamäť. Schopnosť človeka zapamätať si nové veci je skutočne neuveriteľná. Každú sekundu prijímame nové a nové informácie, ktoré sa môžu potenciálne zapísať do pamäte. Práve pamäť je dôležitá pre vybavenie si zapamätania informácií a spomienok. Niektorých z nás dokáže pamäť občas zradiť. Existujú však spôsoby, akými sa nám môže podariť pamäť zlepšiť.

Čo je potrebné pre správne fungujúcu pamäť?

Prvým predpokladom na zapamätanie si niečoho je nepochybne podnet z vonkajšieho prostredia. Inak povedané, na to, aby vznikla spomienka, musí existovať niečo, čo si chceme zapamätať. Následne sa musí podnet dostať do mozgu. Na to slúžia zdravé nervy. Tie sú tiež nevyhnutné pre procesy pamäte. Nervové bunky v mozgu musia byť pre správnu funkciu pamäte rovnako zdravé. Ich poškodenie, niekedy aj skutočne malé, môže spôsobiť poruchy pamäte.

Čo ovplyvňuje schopnosť zapamätať si?

Samotné podnety, ktoré k človeku prichádzajú, nie sú vždy identické. Predpokladá sa, že človek si dokáže niektoré veci zapamätať ľahšie ako iné. Dnes sa vie, že veľkú úlohu v zapamätaní si podnetu hrajú najmä emócie. Ak je stimul z vonkajšieho prostredia podfarbený nejakou emóciou, pozitívnou, či negatívnou, dokáže si ju ľudský mozog zapamätať oveľa ľahšie. Emócie sa dokonca nemusia týkať bezprostredne daného stimulu. Niekedy stačí, keď podnetu človek nejakú emóciu priradí. Z vlastných skúseností vieme, že situácie, ktoré sú spojené so silnými emóciami, si dokážeme pamätať aj celý život. Ďalšou vecou, ktorá ovplyvňuje ľudskú pamäť a schopnosť si zapamätať nové veci, sú vône. Pomocou vôní dokážeme z pamäte vyvolať aj spomienky staré mnoho rokov a to len jednoduchým pripomenutím vône, ktorá sa so spomienkou spája.

Ako sa dá zlepšiť pamäť?

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ktorými môže človek udržovať svoju pamäť v pozore. V prvom rade treba mozog a pamäť pravidelne precvičovať. Mentálna aktivita by sa nemala podceňovať a každý deň by sa mal človek venovať niečomu, pri čom treba myslieť. Precvičovanie pamäte pomáha aj sociálnej interakcie. Vyhľadávať teda potrebné situácie, ktoré sa týkajú skupín. Sústredenie je pre správnu funkciu pamäte tiež nevyhnutné. Pokiaľ si dokáže človek veci, ktoré si potrebuje zapamätať zorganizovať podľa istej logickej súvislosti, zapamätá si všetko ľahšie. Na zlepšenie pamäti slúži aj mnoho prípravkov z prírody.

 

Čo z prírody môže človek využiť na zlepšenie pamäti?

Pre dospelých:

  • Kórejský ženšen (Panax ginseng) – zvyšuje koncentráciu, čím napomáha všetkým mentálnym funkciám a teda aj pamäti.
  • Guarana (Paullina cupana) – dodáva energiu a navracia schopnosť sústrediť sa aj vo vypätých situáciách.
  • Ginkgo Biloba - pomáha správnemu prekrveniu orgánov a teda aj mozgu. Takto úspešne zvyšuje schopnosť pamätať si nové informácie.
  • Mangostan - napomáha zlepšiť prenos nervových vzruchov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu a teda aj pamäte.
  • Omega 3 mastné kyseliny – zlepšujú prekrvenie mozgu a tým zvyšujú aj schopnosti zapamätať si potrebné informácie.
  • Lecitín – stimuluje pozornosť a koncentráciu, čo sa následne prejaví aj na zlepšenej pamäti.

Pre deti:

  • Lecitín – stimuluje pozornosť a koncentráciu, čo sa následne prejaví aj na zlepšenej pamäti dieťaťa.
  • Mangostan – napomáha zlepšiť prenos nervových vzruchov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu a teda aj pamäte dieťaťa.

Zapojte sa do nášho vernostného programu