Lieky na stres a úzkosť

Stres je odpoveď organizmu na záťažové situácie. Pri trvalom vystavení stresu sa môžu objavovať somatické aj psychické problémy. Psychicky sa manifestuje ako úzkosť alebo depresia, medzi fyzické prejavy zase najčastejšie patrí búšenie srdca, hnačka, svalová stuhnutosť, slabosť, bolesti brucha a podobne. Medzi najčastejšie preventívne používané prípravky patrí Magne B6, ktorý zlepšuje celkovú odolnosť voči stresu.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Stres je možné definovať ako reakciu tela na vonkajšie podnety, ktoré môžu byť fyzickej, psychickej alebo sociálnej povahy a ohrozujú rovnováhu organizmu. Tieto podnety sa nazývajú stresory a môžu zahŕňať faktory ako tlak v práci, osobné problémy, fyzické zranenie, neistota atď.

Stres je v podstate obrannou reakciou na ohrozujúce situácie. Pri strese dochádza k spusteniu reakcie „boj alebo útek“, ktorá má chrániť organizmus pred nebezpečenstvom. Táto reakcia zahŕňa uvoľnenie stresových hormónov, ako je napríklad adrenalín a kortizol, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu, zvýšený krvný tlak a ďalšie fyziologické zmeny, aby sa telo pripravilo na reakciu.

Stres môže mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky na naše zdravie a správanie. Krátkodobý stres môže byť prospešný, pretože nás naladí do stavu zvýšenej bdelosti a pomáha nám rýchlo reagovať na nebezpečné situácie. Avšak dlhodobý alebo chronický stres, ktorý sa opakovane opakuje alebo trvá dlhšiu dobu, môže mať negatívny vplyv na telo a myseľ.

 

Medzi dlhodobé dôsledky chronického stresu patria:

 

  • Poruchy spánku a únava.
  • Zhoršenie imunitného systému, čo zvyšuje náchylnosť k chorobám.
  • Zvýšené riziko srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku a ďalších zdravotných problémov.
  • Problémy s trávením a zažívacím traktom.
  • Psychické problémy, ako je úzkosť, depresia a podráždenosť.
  • Znížená koncentrácia a pamäť.

Okrem toho môže stres ovplyvniť naše správanie, ako je zvýšená konzumácia nezdravých potravín, nadmerná konzumácia alkoholu alebo tabaku, a môže viesť k rozvoju rôznych závislostí.

 

Zvládať stres je dôležité na udržanie celkového zdravia a pohody. Existuje mnoho stratégií, ako sa vysporiadať so stresom, ako je cvičenie, meditácia, udržiavanie vyváženej stravy, dostatočný odpočinok a vytváranie zdravých medziľudských vzťahov. Pokiaľ máte pocit, že stres ovplyvňuje váš život negatívne, je vhodné vyhľadať podporu od odborníkov, ako sú psychológovia alebo terapeuti, ktorí vám môžu pomôcť so stresovými situáciami lepšie zvládať.

Zapojte sa do nášho vernostného programu