Lieky na trávenie

Trávenie

Každého občas hnevá trávenie. Po dobrom jedle sa môže objaviť pálenie záhy alebo pocity plnosti. Diétne chyby naopak môžu spôsobiť hnačku, zápchu či zvracanie. Každý z týchto problémov môže pôsobiť značný diskomfort, na všetky ale existujú aj voľnopredajné lieky. Zvláštnou skupinou je prevencia, ktorá mieri na pečeň, žlčník alebo boj s nadváhou.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 
  • Pečeň a žlčník sú orgány, ktoré sa podieľajú na trávení a zastávajú tiež nezastupiteľnú funkciu v detoxikácii organizmu. K zhoršeniu ich funkcie prispieva stres, nestriedma konzumácia alkoholu, nevhodné stravovacie návyky, ale aj niektoré lieky. Typickým liekom na obnovu pečene je Essentiale.

 

  • Obezita sa prejavuje zmnožením tukového tkaniva a znamená zvýšené riziko vzniku alebo komplikácií chorôb kardiovaskulárneho systému, pohybového aparátu alebo napríklad diabetu. Okrem dietetických opatrení a zmeny životosprávy možno pomôcť aj niektorými liekmi, ako je napríklad Orlistat.

 

  • Pálenie záhy a prekyslenie žalúdka môže byť spôsobená nadmernou konzumáciou jedla, najmä tučného, silne koreneného, s množstvom alkoholu a cukru. Okrem preventívneho opatrenia, zmeny jedálnička a zníženia stresu možno odporučiť aj niektoré lieky, ktoré budú neutralizovať žalúdočné kyseliny. Obľúbeným prípravkom je Rennie.

 

  • Zvracanie a nevoľnosť môže mať celý rad príčin od tých banálnejších, ako sú dietetické chyby a cestovné nevoľnosti, takzvané kinetózy, až po závažnejšie infekcie alebo iné problémy. Varovným signálom je prítomnosť krvi – v takom prípade je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

 

  • Zápcha je obvykle definovaná ako znížená schopnosť vyprázdňovania. Dochádza k nemu menej ako 3 krát týždenne a navyše s ťažkosťami. Odporúča sa zvýšiť príjem tekutín a vlákniny a pridať pohybové aktivity. Okrem týchto režimových opatrení možno pomôcť aj niektorými liekmi zo skupiny preháňadiel (laxatív). Odporučiť sa dá v niektorých prípadoch napríklad šetrný Forlax, inokedy je potrebný razantnejší Guttalax.

 

  • Hnačka je prejavom niektorej z porúch tráviaceho ústrojenstva. Existujú rôzne príčiny jeho vzniku. Medzi najčastejšie patrí diétna chyba alebo vírusové ochorenie. Často sa pridružujú aj kŕče a nadúvanie. Podľa príčiny sa volí aj spôsob liečby. Medzi najuniverzálnejšie patrí Enterol a Smecta.

 

  • Nadúvanie a plynatosť je najčastejšie zapríčinené niektorými druhmi jedla, stresom, vyšším obsahom cukru v potrave alebo všeobecne nesprávnymi stravovacími návykmi. Okrem dietetických opatrení, dostatku pohybu a pitného režimu existuje aj niekoľko liečiv, ktoré nám s týmto nepríjemným problémom môžu pomôcť. Odporučiť možno napríklad probiotikum Hylak, ale najobľúbenejším preparátom je Espumisan.

 

  • Pri dobrom jedle je niekedy potrebná aj podpora trávenia. Pri zníženej funkcii pečene alebo pankreasu sa často objavujú problémy s trávením. Potrebné je možné dodávať, napríklad pomocou prípravku Pangrol. Pomerne všestranný prípravok pri tráviacich ťažkostiach je napríklad Iberogast.

Zapojte sa do nášho vernostného programu