Lieky na hnačku

Hnačka

 

Hnačka je prejavom niektorej z porúch tráviaceho ústrojenstva. Existujú rôzne príčiny jeho vzniku. Medzi najčastejšie patrí diétna chyba alebo vírusové ochorenie. Často sa pridružujú aj kŕče a nadúvanie. Podľa príčiny sa volí aj spôsob liečby. Medzi najuniverzálnejšie patrí Enterol a Smecta.

Značka (0)
 • Hľadám ...
 • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

ČO JE HNAČKA?

 

Hnačka je stav, charakterizovaný riedkou až vodnatou stolicou, ktorá sa objavuje častejšie ako 3-krát denne. Podľa dĺžky trvania rozlišujeme akútnu hnačku (do 4 týždňov, väčšinou infekčného pôvodu) a chronickú hnačku (trvajúcu viac ako 4 týždne, máva závažnejšie príčiny a vyžaduje podrobnejšie odborné vyšetrenie). Pri hnačke obsahuje stolica vysoký podiel vody (80 - 90%). Preto hrozí nebezpečenstvo strát vody (tzv. dehydratácia). Voda je nevyhnutná pre funkciu všetkých tkanív a orgánov, ale pri hnačke z tela odchádzajú aj potrebné, vo vode rozpustené minerály, čo môže viesť k závažným poruchám vnútorného prostredia organizmu. Pri ľahkom priebehu hnačky stačí diétne opatrenia, náhrada straty tekutín, prípadne doplnenie narušenej črevnej flóry probatiky (zvlášť pri najbežnejších akútnych infekčných hnačkách). Pri stredne ťažkom a chronickom priebehu hnačky je potrebná liečba, o ktorej by mal rozhodnúť lekár.

 

PRÍČINY HNAČKY

 

infekčná hnačka:

 

 •   vírusy, baktérie, toxíny baktérií;
 •   infekcia sa môže preniesť kvapôčkovou infekciou, špinavými rukami, infikovanou vodou či infikovanými (alebo skazenými) potravinami.

 

neinfekčná hnačka:

 

 •   nežiaduce účinky niektorých liekov (napr. tzv. širokospektrálnych antibiotík),
 •   porucha trávenia (celiakia, laktózová intolerancia a pod.),
 •   psychické problémy (stres, napätie, úzkosť),
 •   chronický zápal črevnej sliznice (Crohnova choroba a iné),
 •   iné celkové ochorenia.

 

  LIEČBA HNAČKY

 

DIÉTNE OPATRENIA:

 •   Dostatok tekutín. Množstvo potrebných tekutín záleží na závažnosti hnačky a vzniknutej dehydratácii organizmu. U detí do 10 kg váhy sa uvádza denná potreba 100 ml/kg váhy, u detí vo váhovej kategórii 11-20 kg je denná potreba tekutín 1000 ml + 50 ml na každý kilogram nad 10 kg váhy, u detí váhovej kategórie nad 20 kg je potreba tekutín 1500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg váhy, u dospelých 2 - 3 l tekutín denne. Vhodné sú rehydratačné roztoky, ktoré obsahujú vyvážené množstvo cukrov, minerálov a vody, slabý čierny čaj osladený glukózou, neperlivé minerálky. Odporúča sa podávať tekutiny po malých množstvách a často – najlepšie v 15 až 30 min intervaloch. Pri súčasnom zvracaní sa odporúča podávať tekutiny vychladené na izbovú teplotu alebo rovno z chladničky, po lyžičkách do odznenia zvracania aj každých 5 minút.

 

 • Strava: netučná, nedráždivá strava (sucháre, ryža, zemiaky, varená mrkva, strúhané jablko, roztlačený banán, zeleninový vývar), u detí sa dá použiť aj bezlaktózové mlieko. Jedlo podávame v menších dávkach. Po zlepšení stavu diétu obohatíme o vývar z chudého mäsa, prípadne je možné časom doplniť napr. nízkotučné jogurty či iné kyslé mliečne výrobky. U dojčených detí je vhodné dojčiť bez obmedzenia.

 

 • Potraviny, ktoré nie sú vhodné: mliečne výrobky (mlieko, smotana, s výnimkou nízkotučných kyslých výrobkov, ktoré možno skúsiť po základnej rehydratácii), ovocné a zeleninové šťavy, strukoviny, čerstvé pečivo, údeniny (salámy, údené syry), zelenina, ktorá spôsobuje nadúvanie (kapusta, ružičkový kel, kel), potraviny s vysokým obsahom tuku (vyprážané jedlá, slanina) a cukru.

 

SYMPTOMATICKÁ LIEČBA:

 •   Probiotiká - dopĺňajú prirodzenú črevnú mikroflóru, dôležitú pri trávení potravy a tvorbe vitamínov, hlavne skupiny B. Pri hnačkách, predovšetkým infekčných, je často základná mikroflóra v čreve narušená, a preto sa odporúča jej doplnenie probiotikami. Obnova črevnej mikroflóry môže prispieť k rýchlejšiemu ústupu hnačky.
 •   Adsorbencia - látky pohlcujúce plyny, toxické látky, vírusy a baktérie z tráviaceho systému (živočíšne uhlie, diosmektit - prírodný čistený íl).
 • Dezinficiencia – látky, ktoré zabraňujú rastu niektorých škodlivých baktérií, alebo ich usmrcujú; sú nevhodné pre deti do 6 rokov (nifuroxazid).
 • Čučoriedky - osvedčený ľudový prostriedok, obsahujú zmes prírodných látok, ktoré napomáhajú znižovať sekréciu, dráždivosť a zápal črevnej sliznice, a tiež viazať a vylučovať z organizmu škodlivé látky. Používajú sa napr. vo forme extraktov.
 • Vitamíny skupiny B – sú dôležité pre správnu funkciu črevnej sliznice, ale aj pre množstvo ďalších funkcií organizmu.
 •   Vitamín K - je potrebný pre správnu zrážanlivosť krvi. V dôsledku hnačky môže nastať nedostatok tohto vitamínu.

 

KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA

 

Pokiaľ zdravotné problémy neustupujú do 3 dní, je potrebné vyhľadať lekára. Pri hnačke u detí do 3 rokov je potrebné vyhľadať lekára okamžite v prípade malátnosti, odmietania stravy a tekutín.

Zapojte sa do nášho vernostného programu