Lieky na podporu trávenia

Pri dobrom jedle je niekedy potrebná aj podpora trávenia. Pri zníženej funkcii pečene alebo pankreasu sa často objavujú problémy s trávením. Potrebné je možné dodávať, napríklad pomocou prípravku Pangrol. Pomerne všestranný prípravok pri tráviacich ťažkostiach je napríklad Iberogast.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Čo znamená trávenie?

Trávenie je dôležité, pretože rozkladá potravu, ktorá sa dostáva do úst, a sprístupňuje ju telu pre energiu, rast a obnovu buniek. Potraviny a nápoje obsahujú zložité molekuly, ktoré treba rozložiť na jednoduchšie, aby ich telo mohlo využiť. Telo teda rozkladá živiny z potravín a nápojov na sacharidy, bielkoviny, tuky a vitamíny.

  •  Sacharidy sú cukry, škroby a vláknina obsiahnuté v potravinách a možno ich rozdeliť na dva typy: jednoduché (cukry) a zložené (škroby a vláknina) sacharidy. Jednoduché sacharidy sa prirodzene vyskytujú v potravinách, ako je ovocie, zelenina, mlieko a mliečne výrobky. Zložené sacharidy sa nachádzajú v celozrnnom pečive a obilninách, škrobnatej zelenine a strukovinách.

 

  • Bielkoviny - Potraviny, ako je mäso, vajcia a fazuľa, sa skladajú z veľkých molekúl bielkovín, ktoré telo trávia a vstrebáva ako aminokyseliny.

 

  • Tuky sú obsiahnuté v ovocí, ako je avokádo, av olejoch, ako je repkový a olivový olej. Ide o zdravé a telu prospešné tuky, ktoré sa počas trávenia rozkladajú na mastné kyseliny a glycerol. Pomáhajú tiež pri vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch, ako sú A, D, E a K.

 

  • Vitamíny sa delia na rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E a K) a rozpustné vo vode (vitamíny B a C). Vitamíny rozpustné v tukoch sa ukladajú v pečeni a tukových tkanivách a vitamíny rozpustné vo vode telo ťažko ukladá – ich prebytok sa odstraňuje močom.

Tipy na zlepšenie trávenia

Ako zlepšiť trávenie? Uvádzame niekoľko overených typov:

 

  • Jedzte plnohodnotné potraviny – celé potraviny, ako je čerstvá zelenina, ovocie a celozrnné výrobky, sú bohaté na vlákninu a umožňujú hladký pohyb potravy v tráviacom systéme. Potraviny bohaté na vlákninu tiež udržujú pocit sýtosti po dlhšiu dobu, čím udržujú pod kontrolou zbytočné chute na jedlo.

 

  • Vyhnite sa spracovaným potravinám - spracované potraviny majú nízku výživovú hodnotu a väčšina z nich obsahuje prídavné látky, ktoré zlepšujú ich farbu, chuť a štruktúru. Niektoré z týchto prísad môžu spôsobovať zažívacie ťažkosti, napríklad hnačku. Preto je vždy dobré spracované potraviny obmedziť alebo sa im úplne vyhnúť, aby sa zlepšilo trávenie a celkové zdravie.

 

  •   Udržujte svoje črevo zdravé - zdravé črevá môžete udržiavať pridávaním probiotík do svojho jedálnička. Tie zvyšujú počet dobrých baktérií vo vašom tráviacom trakte a bojujú proti tým škodlivým. Fermentované potraviny, ako je jogurt, kefír, natto a tempeh, sú vhodné na udržanie zdravých čriev a následne aj tráviaceho traktu.

 

  • Po jedle sa prejdite - vždy čakáte, až prídete domov, aby ste sa mohli venovať nejakej fyzickej aktivite? Zmeňte to na krátku desaťminútovú prechádzku po každom jedle. Výskum ukázal, že prechádzka po obede alebo večeri môže znížiť hladinu cukru v krvi. V skutočnosti je chôdza tesne po ťažkom jedle pre chudnutie účinnejšia ako čakanie hodinu po ňom. Pravidelné cvičenie môže posilniť aj tráviaci trakt.

 

  • Udržujte sa hydratovaní - pitie veľkého množstva vody je pre trávenie nevyhnutné. Je však dôležité si uvedomiť, že pitie vody počas jedla nie je zdravým zvykom. Odporúča sa piť vodu aspoň 30 minút pred jedlom.

 

  •   Zvládajte hladinu stresu - keď ste natoľko vystresovaní, že sa u vás spustí reakcia „útek alebo boj“ (reakcia tela na niečo nebezpečné), môže sa trávenie spomaliť alebo dokonca zastaviť, takže všetka energia sa presmeruje na to, aby ste čelili vnímanej hrozbe. Preto je dôležité riadiť úroveň stresu, aby trávenie prebiehalo bez problémov. Pomôcť môže jóga a ďalšie formy relaxačnej terapie.

 

  •   Doprajte si dostatok spánku – keď sú vaše spánkové cykly narušené, je narušený aj váš tráviaci systém. Nepretržitý spánok v dĺžke 8 hodín zaistí, že tráviaci systém bude mať medzi jedlami čas na odpočinok a obnovu. Nedostatok spánku spôsobuje náchylnosť k stresu, ktorý zvyšuje výskyt tráviacich porúch, ako sú zažívacie problémy a pálenie záhy.

 

 

Správne trávenie a vylučovanie potravy sú kľúčom k dobrému zdraviu. Dobrý tráviaci systém zaisťuje, že telo dostane všetky živiny potrebné pre svoj vývoj a rast, a posilňuje aj imunitný systém.

Zapojte sa do nášho vernostného programu