Lieky na vracanie a nevoľnosť
Zvracanie a nevoľnosť
Zvracanie a nevoľnosť môže mať celý rad príčin od tých banálnejších, ako sú dietetické chyby a cestovné nevoľnosti, takzvané kinetózy, až po závažnejšie infekcie alebo iné problémy. Varovným signálom je prítomnosť krvi – v takom prípade je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Nevoľnosť je pocit na zvracanie a často samotnému zvracaniu tiež predchádza. Termín zvracanie znamená vypudenie obsahu žalúdka ústami von z tela. Príčin nevoľnosti je mnoho av mnohých prípadoch možno tomuto stavu predísť s pomocou vhodných preventívnych opatrení.
Liečba nevoľnosti a vracania
Lieky na predpis
Látky s antiemetickým účinkom (potláčajúce pocit na zvracanie a zvracanie) patria do veľmi rozdielnych skupín liečiv. Sú to lieky, ktorých podávanie je v rukách lekára a je možné v prípade, že je známa príčina zvracania.
Voľnopredajné lieky
Ako voľnopredajné sú lieky podávané pri pocite na zvracanie a zvracanie, ktoré sprevádza cestovanie (tzv. kinetózy). Použitie liekov u týchto kinetóz môže byť aj preventívne, tj. pol hodiny až hodinu pred jazdou. Vo voľnom predaji sú k dispozícii veľmi účinné lieky, ktoré sú vyskúšaným, osvedčeným prostriedkom nielen na ťažkosti z dopravných prostriedkov, a to aj pre deti od dvoch rokov veku. Môžu byť aj vo forme žuvačiek. Ako príklad možno uviesť Kinedryl.
Prírodná a doplnková liečba
Používajú sa prípravky s obsahom výťažku z rastliny zázvorovníka lekárskeho. Zázvor zlepšuje trávenie, pôsobí proti zvracaniu a nevoľnosti nielen pri cestovaní. Preventívne možno zmierniť nevoľnosť studeným obkladom na čelo a hlbokým dýchaním. Vyhýbajte sa silným a nepríjemným pachom, ktoré môžu nevoľnosť a zvracanie vyvolať (tabakový dym, zápach chemických prostriedkov alebo silných parfumov). Po zvracaní najmenej dve hodiny nič nejedzte, ale pite po malých dúškoch najlepšie vlažný bylinkový čaj alebo minerálnu vodu, ktorá súčasne nahrádza aj stratu solí.