Lieky na zápchu - preháňadlá
Zápcha
Zápcha je obvykle definovaná ako znížená schopnosť vyprázdňovania. Dochádza k nemu menej ako 3 krát týždenne a navyše s ťažkosťami. Odporúča sa zvýšiť príjem tekutín a vlákniny a pridať pohybové aktivity. Okrem týchto režimových opatrení možno pomôcť aj niektorými liekmi zo skupiny preháňadiel (laxatív). Odporučiť sa dá v niektorých prípadoch napríklad šetrný Forlax, inokedy je potrebný razantnejší Guttalax.
Zápchou nazývame poruchu črevného vyprázdňovania, ktoré je sťažené, prípadne dlhšiu dobu chýba. O zápche hovoríme aj vtedy, keď máte stolicu oveľa vzácnejšie ako obvykle.
Ako často je normálne mať stolicu?
Frekvencia stolice je veľmi individuálna. Nie každý musí mať stolicu jedenkrát denne, ba dokonca stolica nemusí byť ani pravidelná. Normálny rozsah je všeobecne od 3 stolíc denne do 3 stolíc týždenne.
Vznik zápchy?
Po zjedení potrava prechádza tráviacim traktom, kde v procese trávenia dochádza k jej postupnému rozloženiu a vstrebávaniu živín a vody. Týmito procesmi sa vytvára stolica, ktorá sa posúva peristaltické pohyby (sťahy) čreva smerom ku konečníku.
Tento zložitý proces môže ovplyvniť množstvo faktorov. Nedostatočný príjem tekutín, málo pohybu, nízky podiel vlákniny v potrave, užívanie niektorých liekov, potláčanie nútenia na stolici, či pravidelné a nadmerné užívanie preháňadiel môžu zapríčiniť spomalenie pohybu stolice črevom, ktoré obvykle vedie k zápche. Spomalená pasáž (pohyb stolice) umožňuje zvýšené vstrebávanie vody v hrubom čreve, čím vzniká tuhšia až tvrdá stolica, jeden z príznakov zápchy.
Treba však vedieť, že zápchu môžu spôsobiť aj iné, podstatne závažnejšie príčiny, ako napríklad zúženie čreva (nádorom, zápalom, zrastom), ochabnutie čreva (pri niektorých neurologických ochoreniach), stavy spôsobujúce bolestivé vyprázdňovanie (hemoroidy, análne fisúry). Také stavy musí riešiť lekár.
Aké lieky používame pri zápche?
Podávanie preháňadiel je vhodné pri náhle vzniknutej zápche, ide o symptomatickú liečbu. Laxatíva požívame aj pri bolestiach v konečníku a pred rôznymi diagnostickými zákrokmi. Počas tehotenstva treba pristupovať k užívaniu týchto liekov veľmi opatrne, užívať len pri neúspechu diétnych opatrení!
Rozlišujeme tri základné skupiny:
- Objemové laxatíva – obsahujú polysacharidy, ktoré sa nevstrebávajú a majú podobný účinok ako pirodená vláknina. Podmienkou ich účinku je dostatočný prívod tekutín. Pri dlhodobom užívaní môže viesť k nedostatku minerálnych látok v organizme.
- Látky s osmotickými vlastnosťami – v hrubom čreve stimulujú sekréciu a znižujú pH a tým vedú k zvýšeniu črevnej motility.
- Kontaktné (stimulačné) preháňadlá – dráždia črevnú sliznicu, čím znižujú absorpciu vody a elektrolytov. Zväčšuje sa črevný obsah a zvyšuje sa aj črevná motilita, čo urýchľuje vyprázdňovanie stolice.