Lieky na nádchu

Nádcha

 

Nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice. Môže mať mnoho dôvodu, od tých alergických, až po infekčné. Objavuje sa ale aj v reakcii na prašnosť alebo inak dráždivé prostredie. Prejavuje sa v mnohých formách, ako tečúca nádcha, upchatý nos alebo aj zápal dutín.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Druhy nádchy a ich liečba

Infekčná nádcha býva v drvivej väčšine prípadov vírusového pôvodu. Obvykle teda nepomáha aplikácia antibiotík a treba ju zvládnuť len s využitím voľnopredajných liekov, zdravotníckych pomôcok a doplnkov stravy. Najčastejšie sa snažíme nos uvoľniť dekongescenty vo forme kvapiek alebo spreja. Do tejto kategórie patrí napríklad Olynth, Otrivin alebo Nasivin. Niekedy je potrebné nos čistiť od hlienu alebo prachu. Na tento účel je vhodné používať na premývanie minerálnej vody. Medzi obľúbené prípravky patrí Quixx, Stérimar alebo Physiomer. Výhodou týchto zdravotníckych pomôcok je možnosť dlhodobého používania, pretože na rozdiel od lokálnych dekongescentov nespôsobujú závislosť.

Alergická nádcha je často sezónna záležitosť, avšak pri alergiách na prach alebo srsť sa môžu objaviť kedykoľvek v rizikovom prostredí. Používajú sa špeciálne kvapky na alergiu - Allergodil alebo Livostin, ktoré môžu problémy tlmiť aj preventívne. Medzi voľnopredajné lieky, ktoré tlmia tvorbu hlienu, opuch slizníc a podráždenie patrí antihistaminiká - napríklad Analergin. Niekedy môže prejsť nádcha až do zápalu dutín. V takýchto prípadoch je možné používať lieky, ktoré obzvlášť podporujú uvoľnenie hlienu z dutín a horných dýchacích ciest. Medzi obľúbené prípravky patrí Sinupret.

Nos sa nemusí len upchávať. Niekedy naopak produkuje nadbytok riedkeho hlienu tento stav označujeme ako tečúca nádcha. Vhodným prípravkom len Otrivin rhinostop poprípade použitie antihistaminík.

Zapojte sa do nášho vernostného programu