Lieky proti prechladnutiu
Medzi najčastejšie ochorenia patrí chrípka alebo jej podobné infekcie. Obvykle sa prejavuje bolesťou svalov, horúčkou, opuchom slizníc a niekedy aj bolesťou v krku, rýmou alebo kašľom.
Čo je to chrípka?
Každý niekedy prežil chrípku alebo prechladnutie. Ich príznaky sú však pomerne všeobecné, takže sa ich súbor označuje ako syndróm podobný chrípke, teda príznaky ako u chrípky. Zahŕňajú teplotu až horúčku, bolesti svalov, niekedy aj hlavy, kašeľ, rýmu a opuch slizníc. Prechladnutie aj chrípka majú vírusový pôvod, avšak chrípka má obvykle rýchly a silný nástup, závažnejší priebeh a dlhšiu trvanie - zvyčajne okolo 7-14 dní.
Aké sú odporúčania
Lepšia ako liečba je samozrejme vždy prevencia. Je možné odporučiť celý rad liekov a potravinových doplnkov na podporu imunity. Pokiaľ sa ale choroba predsa len prihlási, potom vždy nastavujeme pokojový režim v teple na lôžku as dostatkom tekutín. Vyberáme čajové zmesi na prechladnutie, prieduškové čaje, alebo čaje so zázvorom na prehriatie. Obľúbenou skupinou liekov sú horúce nápoje, ako je Coldrex, Paralen Grip, alebo Vicks, ktoré v sebe kombinujú niekoľko účinných látok, takže zasahujú širšie spektrum príznakov - horúčku, bolesť, opuch slizníc a niektoré pridávajú aj vitamín C. Ich tabletové náprotivky môžu zasahovať aj kašeľ.
Najčastejšie príznaky a ich liečba
Vlhký kašeľ sa objavuje vo chvíli, keď v pľúcach tvorí nadmerné množstvo hlienu. Dochádza k jeho vykašliavaniu a preto taký kašeľ nazývame produktívne. Na uľahčenie rozpúšťania hlienu alebo na uľahčenie vykašľania sa používajú lieky zo skupiny expektorancií. Najpoužívanejšie je Mucosolvan alebo ACC.
Suchý kašeľ je neproduktívny. To znamená, že síce dochádza k dráždeniu, ale vo výsledku nedochádza k vykašliavaniu hlienu. Taký kašeľ je nepríjemný a snažíme sa ho zmierniť a upokojiť. Používame na to napríklad kvapky, tablety alebo sirup Stoptussin.
Základným spôsobom boja ľudského organizmu s infekciou je zvýšenie telesnej teploty. Rovnaký príznak sa ale môže objaviť aj po očkovaní, alebo pri raste zubov. Pokiaľ presahuje teplota 38 ° C, nazýva sa horúčka a pri jej dlhej trvaní alebo stúpaní využívame lieky, ktoré teplotu znižujú. V domácej lekárničke by určite nemal chýbať Paralen, Nurofen alebo Ibalgin.
Nádcha je zápalové ochorenie nosovej sliznice. Môže mať mnoho dôvodu, od tých alergických, až po infekčné. Objavuje sa ale aj v reakcii na prašnosť alebo inak dráždivé prostredie. Prejavuje sa v mnohých formách, ako tečúca nádcha, upchatý nos alebo aj zápal dutín. Typickým zástupcom liekov na uvoľnenie nosa je napríklad Olynth.
Bolesť v krku je zvyčajne spôsobená zápalom a opuchom pri infekciách nosohltana. Prejavuje sa ako nepríjemné pálenie, až bolesť pri prehĺtaní. Niekedy pretrváva sústavne až do vyliečenia. Odporúčajú sa dezinfekčné prípravky vo forme pastiliek, kloktadiel alebo sprejov do krku. Výhodou niektorých liekov je znecitlivujúca zložka, ktorá mierni nepríjemné pálenie. Taký prípravkom je napríklad Tantum Verde.
Oslabená imunita nám o sebe dá veľmi rýchlo vedieť. Dochádza k častému výskytu viróz, únave a strate energie. Objavujú sa chronické problémy ako napríklad opar, alebo sa predlžuje hojenie rán. Na posilnenie imunity sa odporúča napríklad zvýšiť príjem vitamínu C, zinku alebo vitamínu D. Osvedčenou značkou je Celaskon alebo Zinkorot.
Veľké množstvo respiračných ochorení, kam sa radí aj chrípka a prechladnutie, sa označuje ako kvapôčkové infekcie. To znamená, že k ich prenosu dochádza najčastejšie pri rozprávaní a kýchaní, kedy sa uvoľňujú mikrokvapôčky slín alebo hlienu. Tie môže iný človek vdýchnuť a následne môže dôjsť k nakazeniu. Preto je vhodné v miestach, kde sa chorý zdržiava pravidelne krátko, ale intenzívne vetrať. Odporúča sa tiež používať ochranné pomôcky dýchacích ciest, ako sú rúšky alebo respirátory.