Koronavírus
COVID - 19 spôsobený koronavírusom SARS-CoV-2
je zatiaľ stále hrozbou a je potrebné sa pred ním chrániť. Stále veríme, že sa jedná v tomto prípade o časovo obmedzenú ponuku, ale zatiaľ potrebnú a preto ponúkame širokú ponuku respirátora FFP2 v akčných cenách, rovnako tak antigénne testy, dezinfekčné gély či antibakteriálne mydlá.
Čo je Koronavírus?
Koronavírus SARS-CoV-2 je vnútrodruhový vklad vírusového druhu SARS. SARS-CoV-2 odkazuje na anglické označenie Severe Acute Respiratory Syndrome-related Coronavirus, teda koronavírus spojený s ťažkým akútnym respiračným syndrómom, respektíve so syndrómom náhleho zlyhania dýchania. Ide o RNA koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Nákaza sa prvýkrát objavila v čínskom meste Wu-chan v roku 2019. V marci 2020 bola označená za pandémiu.
Príznaky ochorenia COVID - 19
- Teplota 37,3 ° C a viac
- Kašeľ
- Problémy s dýchaním
- Bolesti v krku, hlavy, chrbta, svalov alebo kĺbov
- Strata čuchu a chuti
- Únava
- Hnačka
- Nevoľnosť
- Nádcha
U detí sa môžu vyskytnúť tzv. „covidové prsty“ s opuchnutými, bolestivými alebo svrbivými hrbolčekmi, väčšinou na prstoch na nohách
Prevencia šírenia COVID - 19
SARS-CoV-2 sa šíri vzájomným kontaktom, primárne prostredníctvom infikovaných kvapôčok vylučovaných pri kašli, kýchaní či rozprávaní. Nákaza potom prebieha buď priamo vdýchnutím kvapôčok, alebo ich prenesením z infikovaných povrchov na tvár (typicky dotyky rúk úst, nosa a očí). Ako teda zabrániť prenosu?
- sociálna dištancia (vyhnutie sa davom a tesnému kontaktu s ostatnými ľuďmi)
- nosenie respirátora či rúšky
- starostlivé umývanie rúk
- pre ľahké zapamätanie sa skracuje ako pravidlá 3 R:
- Rozostupy
- Rúšky
- Ruky
Ako chrániť dýchacie cesty
podľa princípu šírenia koronaviru, je zrejmé, že rúšky, respirátory a to najmä trieda FFP2 pomáhajú pri prevencii proti nákaze COVID - 19, chránia nielen Vás, ale aj Vaše okolie a blízkych.
Respirátory chránia okolie i nositeľa pred prienikom vírusov a baktérií z vonkajšieho prostredia. Podľa Európskej normy sa rozlišujú dva typy respirátorov na základe miery priepustnosti a ochrany: FFP2 (KN 95) a FFP3 (KN 99). Respirátory triedy FFP2 (KN95) musia zachytiť aspoň 94% percent častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu. Pri respirátore triedy FFP3 (KN99) je to 99% a používajú ich predovšetkým zdravotníci.
Detekcia COVID - 19 , testy
Test na protilátky
Testy na protilátky Covid-19 zistí, či ste Covid-19 už prekonali.
Ako sa vyznať v protilátkach?
V tele sa nám môžu objaviť 3 triedy protilátok proti koronaviru – imunoglobulíny A (IgA), M (IgM) a G (IgG).
Protilátky triedy IgA
- Vytvárajú sa na sliznici dýchacích ciest av telových sekrétoch
- Objavujú sa väčšinou 5. deň od nástupu príznakov SARS-CoV-2
- Vymiznú väčšinou do 30-tich dní od prvých príznakov choroby
- Pokiaľ vám výsledok testu ukáže, že máte len tento druh protilátok znamená to, že sa nákaza nedostala ďalej do tela.
Protilátky triedy IgM
- Prítomnosť týchto protilátok ohlasuje infekciu
- Tvorí sa zhruba 8. deň od objavenia príznakov
- vymizne cca do 20. – 30. dňa od nákazy
Protilátky triedy IgG
- Pokiaľ vám v krvi nájdu iba IgG, znamená to, že ste nákazu v minulosti prekonali
- Tieto protilátky sa v tele udržia aj niekoľko mesiacov (v súčasnej dobe je predmetom skúmania práve ich pretrvávanie)
Antigénne testy
Antigénny test je rýchla a ľahká varianta, ako zistiť, či ste pozitívny alebo negatívny na koronavírus. Ich výhodou je, že ich možno vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Nemusí sa totiž posielať na vyhodnotenie do laboratória. Antigénne testy v odobranej vzorke hľadajú bielkoviny z povrchu koronaviru.
Antigénne testy sú najspoľahlivejšie pri nástupe a vrchole ochorenia, kedy sa v tele infikovaného hromadí špeciálny obalový a membránový proteín vírusu SARS-CoV-2. Antigénna rýchlostosť dokáže tieto bielkoviny vo vzorke detekovať, čím u testovaného človeka potvrdí koronavírusovú infekciu. Dobrou správou je, že kvalitný antigénny test odhalí britskú, juihoafrickú, brazílsku mutáciu vírusu SARS-CoV-2 aj omicron.
Štandardný PCR test je síce objektívne spoľahlivejší, ale je násobne drahší a vyhodnotenie trvá 4 až 6 hodín. Výsledky antigénnych testov máte k dispozícii už za 15 až 30 minút, preto sa na plošné testovanie hodí oveľa viac.
Výhody antigénnych testov v bodoch:
- Rýchlosť - výsledky sa dozviete hneď na mieste do 15-30 minút
- Cena – niekoľkonásobne lacnejšie ako PCR testovanie
- Nižšie požiadavky na odbornosť personálu pri odbere vzorky. (Aj napriek tomu je správny odber kritický pre vyhodnotenie vzorky!) Antigénne testy, ktoré sú uvedené v zozname výnimiek ministerstva zdravotníctva sú vhodné aj na samotestovanie
- Vhodné aj pre testovanie detí, pretože vzorku môžete odobrať aj menej invazívnym spôsobom ako z nosohltana
- Možnosť použitia v miestach s veľkou koncentráciou ľudí = vo firmách, v školách, v domovoch seniorov atď.