Lekárničky a obväzy

Lekárnička je dôležitou súčasťou každej domácnosti aj vozidla, pretože umožňuje poskytnúť prvú pomoc v prípade drobných úrazov a poranení. Správne vybavená lekárnička môže byť kľúčovým nástrojom pri ošetrovaní zranení a minimalizácii rizika komplikácií.

Je dôležité pravidelne kontrolovať obsah lekárničky a vymieňať vypršané alebo použité produkty za nové. Dátum expirácie liekov a sterilného materiálu by mal byť vždy sledovaný. Rovnako je užitočné mať po ruke inštrukcie alebo návod na prvú pomoc, aby ste v prípade potreby vedeli, ako správne poskytnúť neodkladnú starostlivosť pred príchodom profesionálnej zdravotníckej pomoci.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

V tejto sekcii nájdete:

Náplasti

Pokiaľ sa povie „ošetrenie drobných rán“ väčšinu z nás ako prvé napadne použiť náplasti. Je ich široké spektrum a na výber máme náplasti vodeodolné, s vankúšikom alebo bez vankúšika, náplasti pre citlivú pokožku, detské náplasti, náplasti vhodné na šport, elastické náplasti a ďalšie. Náplasti však môžu mať aj terapeutický účinok, či už sa jedná o tejpy alebo o špeciálne náplasti na kurie oká, náplasti na opary alebo na bolesti kĺbov či svalov. To všetko u nás nájdete.

 

Špeciálne ošetrenie rán

Vredy predkolenia, preležaniny alebo iné horšie sa hojace rany, práve na ich ošetrenie a liečenie v tejto sekcii nájdete prípravky pre špeciálne hojenie rán. Ide o špeciálne prípravky, ktoré napríklad absorbujú sekrét, majú hový a antibakteriálny efekt a zároveň sú uspôsobené tak aby sa na hojacu ranu neprilepili. Jedná sa o moderné prípravky využívané na takzvané vlhké hojenie.

 

Dezinfekcia rán

Predchádzajte nebezpečným chorobám a majte vždy po ruke vhodnú a účinnú dezinfekciu. Čo je vlastne dezinfekcia?

Dezinfekcia znamená odstránenie patogénnych mikroorganizmov. Pri poranení alebo ochorení kože je potrebné udržiavať ju čistú a zabrániť mikrobiálnej kontaminácii s nežiaducimi následkami. Dezinfekčné účinky vykazuje peroxid vodíka, ktorý je ale nevhodný do otvorených rán. Ďalej sa používajú prípravky s obsahom kvartérnych amoniových solí, jódu, kyseliny boritej alebo niektoré oxidačné činidlá (hypermangán). Okrem ošetrenia rany je dôležité ošetriť aj jej okolie.

 

Obväzy a ovínadlá

Vybavte si domácu lekárničku obväzy a ovínadlami z našej ponuky. Či už pri ošetrení odrenín, popálenín alebo drobných úrazoch, je dobré mať tieto zdravotné pomôcky po ruke. Moderné obväzové prostriedky sú mäkké a napriek tomu pevné, navyše sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť obväzovanej časti tela. Obväzy si môžete vybrať klasické ale aj pružné ovínadlá.

 

Gázy a kompresy

Na prvotné ošetrenie rán, na očistenie, prípadne vysušenie rán sa výborne hodia kompresy, ktoré sú obvykle vyrábané z gázy zo 100% bavlny. Ďalej sa využívajú kompresy z netkaného textilu, ktoré sú tvorené viskózou a polyesterom. Ich výhodou je neuvoľňovanie vlákien do rán. Kompresy sú sterilné, či nesterilné, ponúkame ich v mnohých rozmeroch a podľa množstva vrstiev majú rôznu savosť.

Kompresy môžu byť napustené napríklad vazelínou alebo prípadne antibakteriálnou látkou.

 

Vata

K základným obväzovým materiálom rozhodne patrí vata. Dnes sa využíva v niekoľkých podobách.

  • vata obväzová
  • vata inutá
  • vata v prírezoch
  • buničitá delená vata ( štvorčeky )

takže si stačí len vybrať.

 

Autolekárničky

Autolekárnička patrí medzi povinnú výbavu osobných aj nákladných vozidiel. Jej zloženie upravuje vyhláška č. 341/2014 Zb. Nejde však len o to splniť zákonnú povinnosť, ale byť tiež pripravený na pomoc, ak bude niekto potrebovať.

Autolekárničky majú obmedzenú trvanlivosť a každá autolekáreň má svoj dátum expirácie, po ňom je tzv. Tento dátum je nutné strážiť a autolekárničku pravidelne obnovovať. Do plastového alebo látkového obalu autolekárne je možné dokúpiť náhradnú náplň.

Povinnosť mať pri sebe lekárničku majú aj motorky.

 

Domáce lekárničky

Kto je pripravený, nie je zaskočený. Kde viac to platí ako pri starostlivosti o zdravie a včasnom ošetrení. Štatistika hovorí jasne, najviac úrazov sa stane práve v domácom prostredí či už v záhradke, dielni alebo kuchyni. Je teda jasné, že domáca lekárnička by nemala chýbať v žiadnej rodine.

Zapojte sa do nášho vernostného programu