Voľnopredajné lieky
Rad mnohých ochorení liečime samoliečbou. Bez ohľadu na to, či ide o nachladnutie, nádchu, bolesť alebo tráviace ťažkosti, používame na to lieky bez predpisu. Často sú to aj prípravky, ktoré by nemali chýbať v domácej lekárničke.
Čo to znamená, že sú lieky voľne predajné?
Lieky voľne predajné, teda lieky bez predpisu, tvoria špeciálnu kategóriu liečiv, ktoré nie sú také rizikové a ich samoliečba je bezpečnejšia ako u liekov na predpis. Stačí dodržiavať odporúčané dávkovanie a na prípadné otázky sa spýtajte vášho lekárnika. Zároveň sú tieto lieky prísnejšie kontrolované ako potravinové doplnky a ich kvalita a účinnosť sú často podporované klinickými štúdiami.
Nejprodávanější
Najčastejšie zdravotné problémy a ich liečba
- Medzi najčastejšie ochorenia patrí chrípka alebo jej podobné infekcie. Obvykle sa prejavuje bolesťou svalov, horúčkou, opuchom slizníc a niekedy aj bolesťou v krku, nádchou alebo kašľom. Medzi najobľúbenejšie lieky patria horúce nápoje, ako je Coldrex alebo Paralen Grip, ktoré riešia viacero príznakov naraz.
- Nepríjemné problémy môžu spôsobovať ťažkosti v dutine ústnej. Či už ide o afty, zubný kaz, zápal ďasien alebo vyrastanie zubov u detí, ide o neustály nepriateľný pocit, ktorý bere chuť k jedlu a dokáže pokaziť inak príjemný deň. Klasikou v tejto oblasti je napríklad Calgel.
- Bolesť je jedným z varovných mechanizmov ľudského tela. Niekedy je však nežiadúca, alebo neslúži ako varovný signál. Platí to najmä pre dlhotrvajúcu, chronickú bolesť kĺbov a chrbta, bolesti svalov, menštruačné bolesti alebo migrény. Oblúbený je napríklad prípravok Voltaren v rôznych liekových formách - tabletách, kapsulách, masťach alebo náplastiach.
- Základným spôsobom boja ľudského organizmu s infekciou je zvýšenie telesnej teploty. Rovnaký príznak sa však môže objaviť aj po očkovaní alebo pri raste zubov. Ak teplota presahuje 38°C, nazýva sa horúčka a pri jej dlhodobom trvaní alebo stúpaní využívame lieky, ktoré teplotu znižujú. V domácej lekárničke by určite nemal chýbať Paralen, Nurofen alebo Ibalgin.
- Vedúce postavenie v oblasti alternatívnej liečby zastáva homeopatia. Používa prírodné látky vo veľmi zriedenom stave, ktoré aplikuje na liečbu širokého spektra problémov od nachladnutia, imunity, nervozity až po dojčenie, hojenie rán, trávenie alebo psychické nepohody.
- Kašeľ je obranný reflex tela proti duseniu. Podobným spôsobom funguje pri infekciách dýchacích ciest. Pri vlhkom kašli tvoria hlieny prekážku, ktorú pomáhame uvoľniť liekmi uľahčujúcimi vykašliavanie, napríklad ACC. Suchý kašeľ je neúčinný a preto ho tlmieme. Obľúbený v tejto kategórii je napríklad Stoptussin.
- Každého občas trápi trávenie. Po dobrých jedlách sa môže objaviť pálenie záhy alebo pocit plnosti. Diétne chyby naopak môžu spôsobiť hnačku, zápchu alebo zvracanie. Každý z týchto problémov môže pôsobiť značný diskomfort, no na všetky existujú voľne predajné lieky. Špeciálnou skupinou je prevencia, ktorá smeruje na pečeň, žlčník alebo boj s nadváhou.
- Ak sa objavia problémy s močením, pálením alebo svrbením v oblasti močovej trubice, ide o varovný príznak zápalu močového ústrojenstva. Obľúbeným prípravkom je Canephron, ktorý dobre funguje v prípade zápalu, ale pomáha aj proti ukladaniu obličkového piesku. Ďalšie problémy s močovými cestami môžu spôsobiť ťažkosti s prostatou.
- Koža je najväčším a zároveň najviditeľnejším orgánom tela a môže byť zdrojom nepohodlia, alebo pri väčších problémoch aj vstupnou bránou infekcie. Môže byť extrémne citlivá a alergizujúca, alebo naopak hrubá a popraskaná. Trpieť môže napríklad ekzémom, mykózou, bradavicami alebo akné. Každá z týchto situácií si vyžaduje individuálny prístup zohľadňujúci nielen problémy, ale aj typ kože.
- Nervový systém delíme na centrálnu časť, ktorú tvorí mozog a miecha, a na periférnu, ktorá zasahuje zvyšok tela. Podľa toho je aj široká škála liekov, ktoré pomáhajú s nespavosťou, závislosťou na fajčení, stresom a úzkosťou, zabúdaním, ale aj s brnením končatín a regeneráciou nervov pri ich poškodení.
- Zrak získava pre človeka asi 90 % informácií z okolia. Preto sú problémy s očami nepriateľné a obmedzujúce. Môžu byť podráždené cudzím telesom, alergiou, syndrómom suchého oka alebo zápalom. Očné masti sa potom používajú aj na očné okolie, ako sú viečka, alebo ako podporná liečba vznikajúceho jazvečíka.
- Srdce a cievy obvykle spadajú do kategórie problémov, ktoré je nutné riešiť s lekárom. Pesto zostáva veľká časť aj na voľne predajných liekoch. Patrí sem čajové zmesi na vysoký krvný tlak alebo cholesterol. Ďalej tiež lieky na opuchy, modriny a krvné výrony, kŕčové žily a hemoroidy. Odporúča sa napríklad overená rad liekov Faktu.
- Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na inak bežné podnety. Prejavuje sa opuchom, začervenaním, svrbením alebo pálením rôznych častí tela - oka, kože alebo slizníc. Môže sa prejaviť aj kýchaním, kašľom alebo nádchou. Liekom voľby sú antihistaminiká, napríklad Analergin, ktorý tieto alergické reakcie mierni.
- Gynekologické problémy občas postihnú každú ženu. Obvykle sú spojené so svrbením, pálením alebo reznutím v intímnych oblastiach a niekedy aj s výtokom. Príčinou môže byť obvykle vaginálna suchosť, mykóza alebo bakteriálna nerovnováha. Typickými liekmi sú napríklad prípravky z radu Canesten GYN.