Teplota u detí
Zvýšená teplota u detí
Zvýšená teplota u detí má svoje špecifiká. Vzhľadom k menšiemu a menej vyzretému organizmu sú deti náchylnejšie na dehydratáciu. V takom prípade môže ísť až o život ohrozujúci stav.
Fyzikálna terapia horúčky
U detí riešime horúčku, teda telesnú teplotu nad 38°C takmer vždy. Základom terapie je podávanie dostatku tekutín, pretože sú deti, najmä s nízkou váhou a dojčatami veľmi náchylní na dehrydratáciu. Zvýšenú pozornosť je potrebná obzvlášť pri ďalších stratách tekutín, ako je hnačka, zvracanie alebo ak je vysoká vonkajšia teplota. Snažíme sa zabrániť prehriatiu, ale aj prechladnutiu. Pokiaľ horúčka nereaguje na lieky, je niekedy nutné pristúpiť k obkladom alebo zábalom, poprípade aj k sprche vlažnou vodou (Nesmie sa vykonávať u detí mladších ako 1 rok). Voda by nemala mať nižšiu teplotu ako 25°C. Sprchu vykonávame okolo dvoch minút, potom dieťa vymiešame do sucha, oblečieme a prikryjeme ľahkou prikrývkou. Po 20 minútach teplotu skontrolujeme a postup prípadne opakujeme.
Lieky pri horúčke
Na zníženie telesnej teploty a horúčky sa používajú lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol) a ibuprofénu (Nurofen, Ibalgin). Pre menšie deti sú vhodnejšie sirupy a čapíky, väčšie deti môžu užívať aj tablety. Obvykle sa obe účinné látky striedajú podľa potreby po 4-6 hodinách.