Gáza

V kontexte lekárstva a starostlivosti o rany, "gázové krytie" znamená použitie gázových obväzov (nazývaných aj gázové dresy alebo gázy) na ošetrenie rán a zranení. Gázové obväzy sú vyrobené z mäkkého a absorbujúceho materiálu, ktorý umožňuje odvádzanie tekutín z rany a zároveň udržuje jej vlhkosť.

Na prvotné ošetrenie rán, na očistenie, prípadne vysušenie rán sa výborne hodia kompresy, ktoré sú obvykle vyrábané z gázy zo 100% bavlny. Ďalej sa využívajú kompresy z netkaného textilu, ktoré sú tvorené viskózou a polyesterom. Ich výhodou je neuvoľňovanie vlákien do rán. Kompresy sú sterilné, či nesterilné, ponúkame ich v mnohých rozmeroch a podľa množstva vrstiev majú rôznu savosť.

 

Kompresy môžu byť napustené napríklad vazelínou alebo prípadne antibakteriálnou látkou.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Gázové obväzy môžu byť k dispozícii v dvoch základných variantoch:

sterilné a nesterilné.

  • Sterilné gázové obväzy: Sterilné obväzy sú balené v hygienicky čistých podmienkach a sú určené na použitie na čistých a nekontaminovaných ranách. Sú vhodné na ranenie, ktoré vyžadujú zvýšenú hygienu a minimalizáciu rizika infekcie.
  • Nesterilné gázové obväzy: Nesterilné obväzy nie sú balené v sterilnom prostredí a nemusia spĺňať rovnaké štandardy hygieny ako sterilné obväzy. Sú často používané na bežné zranenie a ako ochrana alebo vankúšik.

 

Použitie sterilných alebo nesterilných gázových obväzov závisí od povahy rany, zdravotného stavu pacienta a ďalších klinických faktorov. V zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice a kliniky, sa častejšie používajú sterilné gázové obväzy, aby sa minimalizovalo riziko infekcie a zabezpečenie najvyššej kvality starostlivosti.

 

Je dôležité, aby lekár alebo zdravotný pracovník zvážil potrebu sterilného alebo nesterilného gázového obväzu na základe individuálnej situácie a postupoval podľa správnych postupov a hygienických štandardov.

Zapojte sa do nášho vernostného programu