Dezinfekcia rán

Dezinfekcia rán je proces, ktorý má za cieľ znížiť alebo eliminovať prítomnosť mikroorganizmov na poranenom mieste a tak minimalizovať riziko infekcie. Na dezinfekciu rán sa používajú dezinfekčné prostriedky, ktoré obsahujú chemikálie s antimikrobiálnymi vlastnosťami. Tieto prostriedky môžu byť aplikované na otvorené rany, rezy, odreniny, popáleniny a iné poranenia.

Predchádzajte nebezpečným chorobám a majte vždy po ruke vhodnú a účinnú dezinfekciu.

Čo je vlastne dezinfekcia?

Dezinfekcia znamená odstránenie patogénnych mikroorganizmov. Pri poranení alebo ochorení kože je potrebné udržiavať ju čistú a zabrániť mikrobiálnej kontaminácii s nežiaducimi následkami. Dezinfekčné účinky vykazuje peroxid vodíka, ktorý je ale nevhodný do otvorených rán. Ďalej sa používajú prípravky s obsahom kvartérnych amoniových solí, jódu, kyseliny boritej alebo niektoré oxidačné činidlá (hypermangán). Okrem ošetrenia rany je dôležité ošetriť aj jej okolie.

Značka (0)
  • Hľadám ...
  • Neboli nájdené žiadni výrobcovia
 

Dezinfekcia rán sa všeobecne delí do dvoch hlavných kategórií:

 

Mechanická dezinfekcia:

Táto metóda zahŕňa mechanické odstránenie nečistôt a cudzích telies z rany pomocou sterilného roztoku, napríklad fyziologického roztoku alebo sterilnej vody. Tým sa znižuje počet mikroorganizmov v rane a pripravuje sa povrch rany na aplikáciu dezinfekčného prostriedku.

 

Chemická dezinfekcia:

Táto metóda zahŕňa použitie dezinfekčných prostriedkov, ktoré obsahujú chemikálie s antimikrobiálnymi vlastnosťami. Tieto chemikálie pomáhajú zabíjať alebo potlačiť rast mikroorganizmov na povrchu rany. Medzi často používané dezinfekčné prostriedky patria:

 

  • Jódové roztoky: Napríklad povidón-jód (Betadine) má široké spektrum antimikrobiálnej účinnosti.
  • Alkoholové roztoky: Napríklad izopropylalkohol alebo etylalkohol sa používajú na dezinfekciu kože.
  • Peroxid vodíka: Používa sa na čistenie a dezinfekciu rán.
  • Chlórhexidín: Dezinfekčná látka s dlhotrvajúcim účinkom.
  • Prípravky s obsahom ionizovaného striebra ( Alfasilver )

Pri dezinfekcii rán je dôležité dodržiavať zásady a postupy, ktoré minimalizujú kontamináciu a zlepšujú hojenie. Mali by ste používať sterilné nástroje a prostriedky, dbať na hygienu rúk a postarať sa o správnu starostlivosť o rany po dezinfekcii, napríklad použitím vhodných obväzov.

 

Pokiaľ máte poranenie alebo ranu, vždy je vhodné konzultovať s lekárom alebo zdravotníckym odborníkom, aby sa určilo najlepší postup pre dezinfekciu a liečbu vašej konkrétnej rany.

Zapojte sa do nášho vernostného programu