Kašeľ

Čo je kašeľ

Kašeľ je obranný reflex vyvolaný mechanickým alebo chemickým podráždením nervových zakončení pre kašeľ. Vykašliavanie je odstraňovanie obsahu z dýchacích ciest. Kašeľ je najčastejším príznakom ochorenia dýchacieho ústrojenstva.

Kašeľ rozdeľujeme na niekoľko druhov, z ktorých každý si vyžaduje svoj druh liečby -
akútne, akútne zhoršenie chronického kašľa, chronický kašeľ záchvatovitý, sezónny, permanentný, suchý, dráždivý s minimálnou expektoráciou, produktívny

Akútny kašeľ

  • Akútny kašeľ trvá niekoľko až 20 dní.

Jeho príčinou je akútna infekcia horných a dolných dýchacích ciest, vdýchnutie cudzieho telesa, inhalácia dráždivých látok, atď

Chronický kašeľ

  • Trvá najmenej 3 týždne, podľa niektorých autorov trvá aj 8 týždňov

Jeho príčinou môže byť chronická bronchitída, syndróm zadnej nádchy, kašeľ po infekcii, kašeľ ako prejav alergického ochorenia dýchacích ciest, nežiaduce účinky liekov (liek vymeniť, ak je náhrada), astma …

Liečba kašľa

Expektoranciá

sú lieky, ktoré uľahčujú odstránenie sekrétov z dýchacích ciest. Sú určené na liečbu produktívneho kašľa alebo keď je to „nalepené a nejde to von“.

Delia sa na mukolytiká (riedia hlien, ale nezvyšujú jeho množstvo) a na sekretomotoriká (zvyšujú produkciu hlienu a jeho transport) avšak hranica medzi nimi sa zastiera a niektoré liečivá majú obaja účinky naraz.

Mukolytiká znižujú viskozitu spúta (skvapalňujú hlien) a skvapalňujú bronchiálny sekrét – „kašlem, ale je to tam nalepené a nemôžem to odkašľať“).

Tie najnovšie majú tiež antioxidačné a imunomodulačné účinky.

Sekretomotoriká zvyšujú aktivitu riasiniek a tým transport spúta (hlienu) von z úst – „kašlem a odkašlem vždycky“. Dávkujú sa najneskôr o 17 hodine.

Antitusiká

sú lieky na tlmenie dráždivého kašľa (teda kašľa suchého, bez odkašliavanie, „kašlem, mám záchvaty kašľa a nie je čo odkašľať“). Nedávať pri viaznucom odkašliavaniu. (Je to tam nalepené, ale nechce to von – v tomto prípade nedávame antitusiká !!)

Ako liečivé látky sú k dostaniu:

  • dextrometorfán – Robitussin,
  • butamirát – Sinecod,
  • dropropizín – Ditustat

Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými problémami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článku

Zapojte sa do nášho vernostného programu