Probiotiká pri liečbe antibiotikami
Probiotiká sú definované ako živé, zdraviu prospešné mikroorganizmy, ktorých orálna suplementácia alebo obohatenie potravín v dostatočnom množstve ovplyvní črevnú mikroflóru hostiteľa a má potenciálne zdraviu prospešný efekt.
Ako uzivat probiotika
Pri liečbe antibiotikami sa často stáva, že sa objavia nežiaduce účinky ako hnačka, bolesti brucha, ťažkosti s trávením. Je to dané čiastočným odstránením črevnej mikroflóry, ktorá je zložená z mliečnych baktérií rodu Lactobacillus a Bifidobacterius.
Aby sme týmto problémom predišli, je dobré s užívaním antibiotík zároveň užívať aj probiotiká, alebo kombináciu probiotík s prebiotikami. Probiotiká sa musia ale užívat s minimálne 3 hodinovým odstupom od antibiotík, inak je liečba neúčinná.
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa podávajú v potravinách alebo ako doplnky stravy s cieľom obohatiť tráviaci trakt a tým posilniť imunitný systém a zlepšiť trávenie. Lactobacily sú druh baktérií, ktoré patria medzi probiotiká.
Kedy užívať probiotiká pri antibiotikách
- najlepšie ráno nalačno
- minimálne 3 hodinovým odstupom od antibiotík
Najlepsie probiotika pri uzivani antibiotik
Obľúbené probiotiká pre deti
- BioGaia® Protectis® probiotické kapky 10 ml
- BioGaia Protectis probiotické kapky s vitamínem D 10ml
- BabyCalm doplněk stravy 15ml koncentrátu
Probiotika pre zeny i muže
- Walmark Biopron Forte tob.60
- Candi Stop cps.60 TOPNATUR
Doplnky s probiotikami obsahujú väčšinou viac probiotických kmeňov - hlavne laktobacily a bifidobaktérie. Medzi najčastejšie patrí:
- Lactobacillus acidophilus,
- Lactobacillus casei,
- Lactobacillus plantarum,
- Lactobacillus reuteri,
- Lactobacillus rhamnosus
- Bifidobacterium bifidum,
- Bifidobacterium longum,
- Streptococcus thermophilus
- Saccharomyces boulardi
Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými problémami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článku