Vši a ich odstránenie
Ako spoznáte u detí prítomnosť vší?
Pozrite sa do vlasov a možno na nepríjemného parazita narazíte. Deti tiež bývajú nekľudné, ospalé, nepozorné a hlavne – často sa škrabú na hlave. Na pokožke hlavy sa môžu objaviť rozškriabané miesta.
Pedikulóza – liečba
Používajte odvšivovací prípravok
Najprv použijte presne podľa návodu odvšivovací prostriedok z lekárne. Návod čítajte dôkladne, oboznámte sa s možnou nežiadúcou reakciou a účinkami. Na príbalovom letáku by malo byť taktiež uvedené, za ako dlho je nutné odvšivenie opakovať, pokiaľ sa na prvý krát nepodarí všetky parazity odstrániť. Obvykle je to za 7 – 12 dní. Druhé odvšivenie sa vyplatí urobiť pre istotu vždy, aby sa zlikvidovali prežívajúce hnidy a z nich vyliahnuté larvy. Lečebná kúra sa však nesmie opakovať skôr ako za týždeň, častejším používaním sa zvyšuje rezistencia vší k prípravku.
Príklady prípravkov:
- parasidose shampooing
- pedicap set
- Capissan
Odstraňovanie mŕtvych hníd
Medzi mŕtvymi hnidami totiž môže byť aj nejaká živá. Pokiaľ by sa vo vlasoch vyliahla, behom niekoľkých dní by sa vši riešili znova. Po tom, čo ste použili odvšivovací prostriedok musíte mŕtve (prípadne aj živé) parazity z vlasov dostať.
Vlasy pravidelne prehliadajte
Ako zariadiť aby Vaše dieťa vši znovu nedostalo? Jedinou prevenciou proti všam je častá prehliadka vlasov. Pokiaľ dieťa chodí do školy kde sa vši vyskytujú, je nutné prehliadať vlasy každý deň.
Sme tím lekárnikov, ktorí deň čo deň pomáhajú ľuďom všetkých vekových kategórií s ich zdravotnými problémami. Najčastejšie problémy a ich riešenie sme pre vás spísali do článku